Bira Yazıları

Birayla Tatlı Yenir Mi?

Birayla Tatlı Yenir Mi?

#bira #tatlı

İçkiyle tatlı ülkemizde pek yan yana gelmiyor. Viski çikolata gibi tuhaf şekilde bizde aşırı popüler eşleşmeler bulunmakla birlikte, genelde tatlıların yanında içki tüketmekten çekiniyoruz. Bira ise aslında birçok tatlıyla gayet güzel eşleşebilecek bir içki. Gelin bazı güzel bira ve tatlı eşleşmelerine birlikte bakalım.

Tatlıyla İçki İçmek

İçki ve tatlı eşleşmeleri bazen ufak sürprizlere gebe olabilir. Şeker, alkolün kana karışma hızını artırabilir. Ancak biz burada yoğun bir içmece gecesinden ziyade biraların yemeklere eşlik ettiği sakin bir gecenin final tatlısından bahsediyoruz. (Sabah 5’te bardan çıkıp waffle yemeyin. Kumpir yiyin.) Dolayısıyla böyle kontrollü durumlarda tatlı içki eşleşmelerinden çekinmenize hiç gerek yok.

Stout ve Çikolatalı Tatlılar

blankBu geniş bir başlık, çünkü her stout farklı. Örneğin bir önceki yazıda bahsettiğim Oyster Stout pekala deniz tuzlu bir çikolatayla eşleşebilir. İrlandalı örnekler gibi daha sek Stout’lar düşük şekerli çikolata mus gibi daha az yoğun tatlılarla harika eşleşecekken, Porter’a yakınsayan daha tatlı çağrışımlı veya Pastry Stout gibi doğrudan tatlı biralar daha tatlı ve daha yoğun çikolatalı tatlılarla keyifle tüketilecektir.

Witbier ve Limonlu Cheesecake

Narenciye notalı Belçika buğday biraları, bir limonlu cheesecake ile güzel uyum sağlar. Üstelik aroma uyumuna ek olarak, damağa sıvanan krem peyniri de karbonasyonu yüksek bira temizleyecek ve bizi bir sonraki lokmaya hazırlayacaktır.

IPA ve Mango Sorbe

Mangolu bir şeylerle IPA eşleştirmek harikadır, çünkü IPA’ler genellikle tropikal meyve aromaları ve/veya çamsı reçinemsi aromalar bakımından zengin olurlar. Mangonun da güzel yönü, hem mangomsu hem de çamsı bir tadı olmasıdır. 🙂 Bir mango sorbe ile IPA eşleştirmek, geceye hem lezzetli hem de hafif bir bitiş olacaktır.

Amber Lager ve Fındık Korkan

Yine hafif bitişlerde bu sefer krokandayız. (Tabii hafif derken, krokanın az yenen bir şey olduğunu varsayıyorum.) Karamelize ve kavruk yemiş lezzetleriyle krokan, kehribar renkli lagerlerle güzel eşleşecektir.

Tatlıyla Bira İçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Öncelikle tatlıyı da birayı da abartmamak tabii ki birinci kriterimiz. Ancak lezzet bakımından en önemli detay, tatlılardaki şekeri düşük tutmak. Türkiye’de ulaşabildiğimiz tatlılık hissi gerçekten yüksek bir bira yok. Dolayısıyla yoğun şekerli tatlılarla damağımızdaki şeker eşiğini yükselttiğimizde, biralar bize daha acı gelmeye başlayacak. Daha önce baklavanın yanında kola içtiyseniz bu hissiyata aşina olabilirsiniz.

YAZAR

Berk Fidan

blank

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız