Bira Yazıları

Dünyanın En Pahalı Biraları

Dünyanın En Pahalı Biraları

Biranın değerinin hepimiz farkındayız. Piramitlerde çalışan işçilere birayla maaş veriliyormuş efsanesinden, marketlerde 50 lirayı kolayca geçen biralarımıza kadar epey geniş bir örnek havuzuna bakıyoruz. Peki dünyanın en pahalı biraları hangileri?

Dünyanın En Pahalı Biraları Hangileri?

blank

BrewDog The End of History

The End of History ilk olarak 2010 yılında piyasaya sunulmuş. 700 pound’a yakın fiyatıyla da dikkat çekmiş tabii ama, iş orada kalmamış.

%55 alkollü bu biranın 12 şişesinin her biri de doldurulmuş bir hayvanın, mesela bir sincabın, içinde gelmiş.

2016’da yeni bir brewery için fon toplamak adına tekrar piyasaya sürüldüğünde ise fiyat bu sefer 20.000’e çıkmış, ancak bu şişelere bu sefer de gerçek BrewDog hisseleri eklenmiş.

blank

Sam Adams Utopias

İçinde aquavit gibi sıra dışı fıçılar da bulunan farklı farklı fıçılarda 24 yıla kadar olgunlaşan bu bira, %28 alkol oranıyla yine özgün bir ürün. Bir şişesi ise 210 dolardan gidiyor.

blank

Sapporo Space Barley

2009’da Sapporo, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 5 ay geçiren tahıllarla bir bira yapmış. Yalnızca 250 kasa piyasaya sürülen bu limitli biranın şişesi yaklaşık 100 dolara satılmış. Bu özel projenin geliri de bağışlanmış.

blank

Schorschbock 57

En yüksek alkollü biralar listemizde de bulunan bu bira, adından da çıkarım yapabileceğiniz gibi %57 alkol oranıyla öne çıkıyor. 40 ml’lik bir şişenin fiyatı ise 300 doların üstünde.

blank

Westvleteren 12

Bu yazıda okuduğumuz diğer biralardan farklı olarak, Westvleteren 12’nin uzaya çıkıp gelmişliği veya şovlu bir şişesi yok. Kendisi Belçika manastırlarında sakin sakin üretiliyor. Bu birayı almak içinse sitesinden ayırtıp bizzat manastıra giderek teslim almanız gerekli. Manastıra kadar gidip alırsanız, makul denebilecek bir fiyata bu biraya ulaşabiliyorsunuz. Tabii ki tek bir şişe değil, bir kasa almanız gerekiyor.

İşin pahalılaştığı yer de tam olarak burası. Westvleteren’e ulaşmak zor olduğu için karaborsada bir şişenin fiyatı 100 dolara kadar çıkabiliyor.

Bu zamana kadar içtiğiniz biraların pahalı olduğunu mu düşünüyordunuz? Buradaki biraların birçoğu özel deneyler. Her gün içilecek biralar değiller. Ama ilginç oldukları da kesin. Siz şimdiye kadar bir biraya en fazla ne kadar para verdiniz?

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız