Bira Yazıları

Dünyanın En Yüksek Alkollü Biraları

En Yüksek Alkollü Bira Hangisi? Dünyadaki Alkol Oranı Yüksek Biralar

Dünyanın en yüksek alkollü biralarını biliyor musunuz? Benim diyen viskileri hafif gösterecek bu biralar, büyük ihtimalle gastronomik üretimlerden ziyade üreticiler arasındaki kapışmanın ürünleri. %60’ı geçen alkol oranlarıyla dünyanın en alkollü biralarına bira demek zor olsa bile gelin bir bakalım.

Dünyanın En Yüksek Alkollü Biraları

Dünyanın en yüksek alkollü biraları, tabii ki standart süreçlerle üretilmiyor. Özel mayalar devreye giriyor, bir kısmına dışarıdan alkol takviyesi yapılıyor, bir kısmı ise soğuk distilasyon görüyor. En yüksek alkole ulaşma yarışında bu üretim süreçlerinden hangilerinin adil olduğu ise hala tartışma konusu.

Dünyanın en yüksek alkollü biraları ise şöyle:

  1. Brewmeister Snake Venom
  2. Brewmeister Armageddon
  3. Koelschip Start the Future
  4. Brewdog and Schorschbräu Strength in Numbers
  5. Schorschbräu Schorschbock 57

1. Dünyanın En Yüksek Alkollü Birası:
Brewmeister Snake Venom

%67.5’luk alkol oranıyla, Brewmeister Snake Venom dünyanın en yüksek alkollü birası. Alkol oranı olarak neredeyse Absinthe ayarında bir biradan bahsediyoruz. Kendisi o kadar yoğun ki, baloncukları standart bir bira gibi tutamıyor. Dolayısıyla gazlı bir bira değil.

Tadım notlarında genellikle damağı viski gibi sıvayan, hafif malt, şerbetçiotu ve turba notaları hissedilen ancak oldukça yakıcı bir içecekten bahsediliyor. (Şaşırtıcı olmamalı.)

2. Brewmeister Armageddon

Brewmeister’ın Snake Venom öncesindeki harikası: Armageddon. Buğday ve yulaflı tahıl reçetesiyle öne çıkıyor, ve %65 alkol oranına sahip. Tadım notları ise Snake Venom’dan çok daha pozitif.

3. Koelschip Start the Future

Listedeki bir sonraki biramız %60 alkol oranı ile arzı endam ediyor. Tadım notlarını okumak ise başlı başına eğlenceli. Anlaşılan; alkolün yoğun bir şekilde hissedildiği, boğucu tatlılığa sahip bir bira.

4. Brewdog and Schorsbräu Strength in Numbers

İskoç Brewdog ve Alman Schorschbräu’nun iş birliği meyvesi Strength in Numbers, hem adıyla hem etiketiyle iyi düşünülmüş bir ürün. Bir süre iki üretici en yüksek alkollü birayı üretmekte birbirleriyle kapışıyor, sonra güçlerini birleştirip bu canavarı üretiyorlar. Geleneksel eisbock metodunu kullanıyor, işin içine viski fıçılarında dinlenmiş bir Belgian ale de katıyorlar. Açıkçası bu listedeki en iştah açıcı seçenek gibi duruyor.

Bu arada şeffaf şişesinden de görebileceğiniz gibi, yüksek alkollü olmasına rağmen biranın siyah olmadığına dikkatinizi çekerim. Zira konuştuğumuz gibi, siyah biralar illa ki yüksek alkollü ve acı değildir!

5. Schorschbräu Schorschbock 57

Schorsbock 57, üreticinin yalnızca kendi adını taşıyan en yüksek alkollü eisbock birası. 40 ml’lik şişesiyle göz dolduruyor. Tütün, deri, kiraz ve kuru üzüm notalarıyla iyi bir konyağa benzetiliyor. Listenin başındaki %67.5 alkolden %57 alkole doğru inerken, tadım notlarının ne kadar iştah açıcı bir hale geldiğini görmek oldukça ilgi çekici.

Siz bu biralardan hiçbirini denediniz mi? Tek bir tanesini deneyecek olsanız şansınızı hangisi için kullanırdınız? Sosyal medya kanallarımızdan fikirlerinizle bizi dürtmekten çekinmeyin!

blank

Yazar: BERK FİDAN

blank

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız