Etkinlik & Life Style

Doğal Güzelliği ile Sizleri Etkileyecek Muhteşem Koylar

Doğal Güzelliği ile Sizleri Etkileyecek Muhteşem Koylar

#muhteşemkoylar 

Ege, Akdeniz ve Karadeniz bölgeleri, yemyeşil ormanlar ve masmavi sular arasında kalmış birçok koya ev sahipliği yapıyor. Kara ya da deniz yoluyla ulaşımın sağlanabildiği Türkiye koyları; su altı yaşamı, endemik bitki çeşitliliği ve berrak sularıyla yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekiyor. Peki, ülkenin en çok ziyaret edilen koyları hangileri? Kıyı şeridinde küçük bir tura hazırsınız, haydi başlayalım.

Kocaeli: Sardala Koyu

Doğal Güzelliği ile Sizleri Etkileyecek Muhteşem KoylarKerpe ve Ağva arasında bulunan koy, Kandıra ilçe sınırları içerisinde yer alıyor. Sardala Koyu; kayalık alanları, adacıkları, küçük kanyonları, cennet mağaraları ve iç gölleriyle sayısız doğa harikasına ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 200 metrelik bir sahil şeridine sahip olan koy, kum plajıyla oldukça rağbet görüyor. Denize girişte küçük bir taşlık alan olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Sardala Koyu ve Bağırganlı Limanı arasında yaklaşık 6 kilometrelik bir yürüyüş rotası da bulunuyor. Orman patikalarını ve sahil kıyılarını takip eden yürüyüş yolu özellikle sırt çantalı gezginler tarafından kullanılıyor. Koyun en geniş ziyaretçi kitlesini ise şehirden doğaya kaçan İstanbullular oluşturuyor.

Bağırganlı Köyü’ne 10 km mesafede bulunan Sardala Koyu’nu bu kadar popüler yapan özelliği ise hiç kuşkusuz gizli havuzu. Kayalıklar arasında gizlenmiş olan alana “Cennet Havuzu” ismi verilmiş. Sardala’nın arkasında bulunan ormanlık alana gizlenmiş olan Cennet Havuzu’na ulaşmak için 1 kilometrelik bir yürüyüşü göze almanız gerekiyor. Sardala Koyu’nu ziyaret edenlerin bir diğer favori rotası ise Pembe Kayalar. Antik Çağ döneminden kalmış olan doğal oluşum, ilginç jeolojik yapısı nedeniyle yerli ve yabancı turistlerin dikkatini çekiyor.

İzmir: Delikli Koy

Doğal Güzelliği ile Sizleri Etkileyecek Muhteşem KoylarDelikli Koy, Türkiye koyları arasında en çok ziyaretçi alan bölgelerden biri. İzmir, Çeşme ilçesinin en güneyinde bulunan koy, ismini ortasında delik bulunan beyaz bir kayadan alıyor. Doğal bir oluşum olan delikli kayanın sert dalgalardan aldığı darbeler nedeniyle zaman içerisinde bugünkü görünümünü kazandığı biliniyor. Denizin ortasında büyüleyici bir atmosfer oluşturan kaya aynı zamanda da iki koyu birbirinden ayırıyor. Çakılla kaplı bir zemine sahip olan koy, soğuk suyuyla da nam salmış bir doğa harikası. Delikli Koy, Çeşme’nin hareketli plajlarındansa sessiz ve sakin ortamları tercih edenler için bir buluşma noktası adeta.

Alaçatı’nın en popüler koylarından biri olan Delikli Koy’a ulaşım sağlamak ise biraz zor. Koy sularına ulaşabilmek için birkaç zorlu tepeden geçmek gerekiyor. Doğanın hakimiyetini sürdürdüğü koy bölgesine giden hiçbir ulaşım aracı bulunmuyor. Bu nedenle toplu taşıma ile Alaçatı Port’a kadar gidebilir ve yolun kalan kısmını yürüyerek tamamlayabilirsiniz. Delikli Koy, sahil kampı yapmayı seven tatilciler tarafından da tercih ediliyor. Bölgede herhangi bir tesis bulunmasa da her yıl yüzlerce kişi kamp yapmak için Delikli Koy’a geliyor.

Muğla: Cennet Koyu

blankMarmaris’in Selimiye bölgesinde bulunan Cennet Koyu, isminin hakkını veren büyüleyici bir doğal lokasyon. Cennet Koy’una, Akkum Koyu’ndan 10 dakikalık bir yürüyüş yapılarak ulaşılabiliyor. Çam ağaçlarının kokusu ve doğa sesinin eşlik ettiği bu rotada konukları büyüleyici Selimiye manzarası karşılıyor. Çakıl plajı ve mavi sularıyla Muğla’nın saklı cenneti olan bölge, açıklara demir atmış yatların görüntüsü ile filmleri andıran bir atmosfer sunuyor.

Selimiye ilçe merkezine 15 km uzaklıkta bulunan koy, Marmaris’in ünlü Sığ Liman’ına da oldukça yakın. Cennet Koyu; geniş ağaçlık alanları, mobil şebeke imkanı, 2 km mesafede bulunan marketi ve merkeze yakın konumu ile kamp yapmak için de oldukça uygun bir bölge. Kendinizi Muğla’nın masmavi sularına bırakmak ve doğanın tadını çıkarmak için tek yapmanız gereken bir sırt çantası hazırlamak ve yola çıkmak.

Bademli Köyü: Bademli Koyu & Killik Koyu

blankEge Denizi kıyılarında yer alan Bademli Köyü, Dikili ilçesinin güneybatısında yer alıyor. Türkiye’nin Maldivleri olarak adlandırılan Bademli, 5 farklı mavi bayraklı plajı ve berrak sularıyla oldukça ünlü bir bölge. Bademli ilçe merkezine yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan köy birçok gizli koya da ev sahipliği yapıyor. 40 kilometrelik uzun bir sahil şeridine sahip olan Bademli Köyü’nde Mayıs ve Ekim ayları boyunca denize girilebiliyor. Bölgenin en popüler plajı ise her yıl binlerce turisti ağırlayan Bademli Koyu. Tertemiz suyu ve sarı kumlu sahili ile dikkat çeken plaj, aynı zamanda Bademli Köyü’nün en büyük koyu.

Bademli Köyü’ndeki ikinci durağımız ise adını doğal killi kumundan alan Killik Koyu. Bademli Koyu’nun hemen yanında yer alan bölge, meşhur deniz mahsulleri restoranı ve kendisine özgü bitki örtüsüyle tropikal bir adaya benzetiliyor. Çadır kampı için de sıklıkla tercih edilen Killik Koyu’na Dikili merkezden 10-15 dakikalık bir araba yolculuğu ile kolaylıkla ulaşılabiliyor. Zindancık Koyu, Pisa Koyu ve Hayıtlı Koyu ise Bademli Köyü’nde bulunan diğer koylar.

Mersin: Yapraklı Koy

blankMersin’in Silifke ilçesinde bulunan Yapraklı Koy, Akdeniz Bölgesi’nin en soğuk suyuna sahip. Kayalıklı bir yapıya sahip olan koy, büyüleyici turkuaz rengiyle Mersin’in en çok ziyaret edilen noktalarından biri. Silifke ilçe merkezine yaklaşık 17 km uzaklıkta bulunan Yapraklı Koy, Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak hizmet veriyor. Ücretsiz giriş sağlayabileceğiniz koyda şezlong, büfe ve bar gibi tesis imkanları da bulunuyor.

Akdeniz’in doğal havuzu olarak adlandırılan Yapraklı Koy, buz gibi suyu ile yaz sıcaklarında sıklıkla ziyaret edilen bir bölge. Antalya kara yoluna bağlantısı bulunan Yapraklı, kolay ulaşılabilir konumu sayesinde her yıl hem yerli hem de yabancı turist çekiyor. Toros’un tatlı sularının Akdeniz’in tuzlu sularıyla kesiştiği koy, misafirlerine unutulmaz bir deneyim yaşatıyor. Mersin Yapraklı Koyu berrak suyu, masmavi rengi ve canlı çeşitliliği ile dev bir akvaryum adeta.

Antalya: Kleopatra Koyu

blankAntalya’nın Alanya ilçesinde bulunan Kleopatra Koyu, mavi bayraklı plajı ile Türkiye’nin en güzel koyları arasında yer alıyor. Şehir merkezine 60 km mesafede yer alan koy, Tekirova’nın en uğrak bölgelerinden biri. Tarihin ve doğanın kucaklaştığı Kleopatra Plajı, adını dünyaca ünlü bir hikayeden alıyor. Bu dünyaca ünlü hikayeye göre Roma generali Antony, Alanya bölgesini son Helenistik kraliçesi Kleopatra’ya hediye ediyor. Kraliçede her gün banyo yapmak için bu plaja iniyor. Kleopatra Plajı hikayesi ve doğal güzellikleriyle her yıl binlerce turisti ağırlıyor.

Kleopatra’nın son Roma lideri ve efsanevi aşkı Jül Sezar’la burada tanıştığı rivayet ediliyor. Turkuaz rengi suları ve sapsarı kumuyla dikkat çeken bölge kamp tutkunları tarafından da sıklıkla tercih ediliyor. Sığ suları, zengin canlı yaşamı, bitki çeşitliliği ve tarihi geçmişiyle araştırmacıların da dikkatini çeken bölgede su sporları ve yerel restoranlar gibi turistik hizmetler de bulunuyor.

Karadeniz sularından Ege’ye, oradan da Akdeniz’e doğru uzanan küçük deniz turunu burada noktalıyoruz. Tarihin ve doğanın dans ettiği bu topraklarda keşfedilecek sayısız doğal güzellik bulunuyor. Türkiye’nin en iyi koyları arasından seçimini yaptıysan artık yola çıkmak için hazırlanmaya başlayabilirsin.

Tatilinizi renklendirmek için ihtiyacınız olabilecek her şey için Köpüürt’ün mağaza bölümüne göz atabilirsiniz. Köpüürt’ün birbirinden çeşitli ve dayanıklı malzemeleri ile gezdiğin her koyda istediklerini Kanvas çantanla taşıyabilir ve istediğin içeceği yanına alarak soğuk bir şekilde tüketebilirsin.

blank

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız