Bira Yazıları

Fıçı Bira Kalitesini Belirleyen 5 Temel Nokta

Fıçı Bira Kalitesini Belirleyen 5 Temel Nokta

blank  | TR

#fıçıbira #köpüürt #pubinno

Bira, dünya genelinde su ve çaydan sonra en popüler üçüncü içecektir. Uzmanlar, küresel bira pazarının 2022 yılına kadar 750 milyar doları bulmasını ve hızla büyümeye devam etmesini bekliyorlar. Ancak, şişe ve kutu bira satışları toplam satışın sadece yaklaşık %10’unu oluşturmaktadır. Bu genellikle, bira imalathanelerinin fıçı bira kalitesi konusunda belirli bir standart beklemelerinden kaynaklanmaktadır.

Ne yazık ki, Pubinno’dan önce bu beklenti, sadece şişe ve kutu bira dağıtımı ile mümkün olurdu. Ancak şimdi, Pubinno teknolojileri sayesinde tüm bu değişkenler 21. yüzyıl yüksek teknoloji çözümleri ile düzeltilmiştir.

Fıçı bira kalitesindeki tutarlılık unsurlarını daha iyi anlamak için 5 temel nokta şunlardır:

Uygun servis sıcaklığı

blankBiranın soğuk servis edilmesi gerektiği düşünülse de, bu duruma bağlıdır. Birçok bira stili vardır ve hepsinin belirli bir servis sıcaklığı bulunmaktadır. Bu nedenle servis sıcaklıklarını Smart Hub gibi platformlarda düzenli olarak izlemelisiniz.

Uygun basınç

blankBasınç, biranın fıçıdan bardağa kadar tazeliğini ve gazlılığını koruyan unsurdur. Yüksek basınç, musluktan hızla çıkan biranın köpüklenmesine neden olur. Düşük basınç da köpük oluşturur çünkü CO2 biranın bardağa girdiği sırada serbest kalır. Bu nedenle, imalathaneler genellikle bira için belirli önerilen gazlılık seviyelerine sahiptir. Barlar ve mekanlar, bu gazlılık seviyelerini karşılayacak şekilde basınç ayarlarını yapmalıdır. Basınç, bira kalitesi için çok önemlidir.

Düzenli hat temizliği

blankHatların temizlenmesi son derece önemlidir ve kesinlikle bir seçenek değildir. İdeal olarak, bira hatları her fıçı değişiminde veya en az iki haftada bir temizlenmelidir. Temiz hatlar, adaptörler ve musluklar, kontaminasyon ve küf birikiminin olasılığını ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Eğer düzenli olarak bakım yapılmazsa, birçok soruna neden olabilirler.

Taze fıçılar

Craft Biranın YükselişiEski bira genellikle acıdır ve bazen tat ve aroma konusunda tamamen eksiklik gösterirler. Ayrıca kötü bir koku sahip olabilir veya hoş olmayan bir tat taşıyabilir. Satışları Smart Hub gibi platformlar üzerinde izlemek ve dikkatli bir şekilde sipariş vermek önemlidir. Eskimiş bir fıçıyı kurtarma şansınız yoktur.

Uygun dökme tekniği

blankİyi bir bira servis etmek için şu adımları izleyin:

Bardağı musluk altında 1 ila 2 cm aşağıda tutun.

Bardağı 45 derecelik açıyla tutun ve musluğu tamamen açın. Birayı bardağın yan tarafına dökün.

Bardağın yarısı dolunca, bardağı düz bir şekilde tutun ve doğrudan bardağın ortasına dökmeye devam edin.

Musluğu hızlıca kapatın.

Bardağın üstünde yaklaşık 2 cm kalınlığında kremsi bir köpük bırakın. Bu yoğun, kremsi köpük, bardakta iz bırakmalıdır.

Smart Hub, fıçı bira kalitesinin tüm yönlerini izleme konusunda var olan en son teknolojidir. Biranın kalitesiyle ilgili bir sorun olduğunda barmenlere uyarı verir. Örneğin, bir fıçının çok sıcak olup olmadığını veya hat basıncının çok yüksek olup olmadığını tespit edebilir. Ayrıca her fıçıda ne kadar bira kaldığını veya ne zaman boşaldığını gösterir, böylece barmenler hemen önlem alabilir. Kritik uyarıların yanı sıra sıcaklık, basınç, fıçı tazeliği ve hat bakım kayıtları gibi kaliteyle ilgili parametreleri gerçek zamanlı olarak gösterir.

Smart Hub ile her bir bardak için mükemmel bir bira deneyiminin tadını çıkarabilirsiniz.

pubinno.com‘u ziyaret etmeyi unutmayın!

Şerefe! 🍻

Bira kültürü ile ilgili diğer tüm yazılarımızı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

 Köpüürt x Pubinno İşbirliği 

blank  | EN

5 Points of the Draft Beer Quality

Beer is the third most popular beverage in the world, after water and tea! The experts expect that the global beer market will reach $750 Billion by 2022, and it’s growing at an accelerated rate. However, draft beer sales are only around 10% of the total. It is mostly because breweries expect a standard for their draft beer quality.

Unfortunately, this expectation used to be possible only with a bottle and a can before Pubinno. Brewers used to lose consistency when it comes to the draft beer because now somebody else is dispensing it. However, now with Pubinno technologies, all these variables are fixed with 21st-century high-tech solutions. 

Here are 5 essential points for the draft beer quality to better understand the consistency elements in draft beer.

Proper serving temperature

Although we think beer should be ice-cold from the get-go, it depends. There are many beer styles, and all of them have a specific serving temperature. That’s why you should regularly monitor serving temperatures on platforms like Smart Hub.

Proper pressure

Pressure is what keeps the beer carbonated and fresh all the way from the keg to the glass. High pressure results in a foamy beer that comes quickly out of the faucet. Low pressure also creates foam because the CO2 breaks free from the beer as it enters your glass. To prevent these, breweries generally have specific recommended carbonation levels for their beers. Pubs and bars should adjust their pressure settings to meet these carbonation levels. The importance of pressure for beer quality is critical. 

Consistent line cleaning

Cleaning the lines is extremely important and definitely not optional. Ideally, beer lines should be cleaned between each keg once every two weeks at a minimum. Clean lines, couplers, and faucets help eliminate the chances of contamination and mold buildup. If they are not maintained regularly, they can cause many problems.

Fresh kegs

Old beer is often bitter and sometimes completely lacking in flavor and zest. Beer may also have a foul odor or unpleasant taste. It is essential to monitor your sales frequency on platforms like Smart Hub and order carefully. There is no way to save a dated keg.

Proper pouring technique

To serve a good beer, follow

Hold the glass a half-inch to an inch below the faucet. 

Tilt the glass 45° and open the faucet all the way. Pour down the side of the glass.  (Check-out our pouring article right here!

When 3/4th of the glass is half full, stand the glass straight up and continue pouring directly into the center of the glass. 

Quickly close the faucet, 

Pour a three-quarter-inch creamy head at the top of the glass. This thick, creamy head should leave lacing on the glass as the beer.

You can also check out our article for the best pouring technique. 

Smart Hub is a state-of-art technology for monitoring all the aspects of the draft beer quality. It alerts the bartender when there is a problem with your draft system. Problems like if a keg is too warm, or line pressure is too high is no problem for your business anymore. It also shows how much beer is left at each keg or when it’s empty so that the bartender can take immediate action. Besides the crucial warnings, you can see quality-related parameters such as temperature, pressure, keg freshness, and line maintenance records in real-time. 

With Smart Hub, you can enjoy the perfect beer for each pint.

Don’t forget to visit pubinno.com!

Cheers! 🍻

 

blank

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız