Bira Yazıları

Glütensiz Bira Nedir, Nasıl Yapılır?

Glütensiz Bira Nedir, Nasıl Yapılır?

#glütensiz #bira

Tüm ürünler gibi, biranın da glütensizini bulmak mümkün. Hatta son durumda, glüten hassasiyeti olanlar dışında yalnızca lezzeti için glütensiz bira tüketen de birçok bira sever var. Peki glütensiz bira nedir? Bu yazıda glütensiz biranın ne olduğundan, nasıl üretildiğinden, ve lezzet farklılıklarından bahsedeceğiz.

Glütensiz Bira Nedir?

Bildiğiniz gibi, konvansiyonel biralar genellikle arpa ve buğday gibi glüten içeren tahıllardan yapılır. İş glütensiz bira üretmeye geldiğinde ise ya sorgum ve karabuğday gibi glütensiz tahıllar kullanılır, ya da biradaki glüten enzimlerle büyük ölçüde elimine edilir.

Glütensiz Bira Nasıl Yapılır?

blankGlütensiz bira yapımında en büyük fark, kullanılan tahıllardır. Doğal olarak glüten içermeyen sorgum ve karabuğday gibi tahılları, glutensiz biralarda sıkça görebiliriz. Halihazırda glüten içermeyen tahıllar tıpkı normal biralardaki gibi bir fermantasyon sürecinden geçer, ve sonucunda glütensiz bira ortaya çıkar.

Bir diğer yöntem ise, bira yapımında geleneksel malzemeleri kullanarak bira üretimi gerçekleştirdikten sonra, bu biradaki glüteni parçalamaktır. Bu yöntemde, bira yapım sürecinin sonunda özel enzimler eklenir ve bu enzimler birada bulunan glüteni parçalar. Ancak bu yöntemde glüteni tamamen ortadan kaldırmaktan ziyade, çoğunlukla nihai üründeki glüteni belirli bir PPM’in altına düşürmek amaçlanır.

Glütensiz Biranın Tadı Nasıl?

blankGlütensiz bira, yepyeni bir bira türü gibi algılanabilir; hatta zaman zaman diyet bira muamelesi yapılabilir. Ancak genel çerçevede baktığımızda, glütensiz biralar da günün sonunda birer biradır.

Piyasadaki glütensiz biralar, konvansiyonel biralara oldukça yakın lezzetler sunarlar. Ancak birtakım farklılıklar hissetmek de olağandır. Glütensiz bira damakta daha tatlı bir his bırakabilir, tahıldan gelen ve arpa maltından aşina olmadığımız aromalar taşıyabilir, gazlılığı daha düşük olabilir, ve köpük oluşumu aşina olduğumuz biralara kıyasla daha zayıf kalabilir.

Glüten hassasiyeti olanlar için özgürce bira keyfi yapmanın tadı tartışılamaz bile, ancak glütenle bir sorunu olmayan bira severler de zaman zaman farklı lezzeti için glütensiz bira tercih edebilirler. (Sonrasında gelecek “Çok sağlıklı ve fitim” hissiyatı da cabası.)

Özetle glütensiz bira, hem glüten intoleransı veya çölyak hastalığı olanlar için hem de farklı bir tat deneyimi arayanlar için harika bir alternatiftir. Piyasadaki glütensiz biralar arasından size en çok hitap edeni bulmak ise, tamamen sizin lezzet keşif serüvenlerinize ve paşa keyfinize kalmıştır.

YAZAR

Berk Fidan

blank

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız