Bira Yazıları

Bira Kokteyli Shandy ve Radler Nasıl Yapılır?

Shandy ve Radler Nasıl Yapılır? & Shandy ve Radler Tarifi

Bu sıcak havalarda içebileceğimiz en güzel bira kokteyllerinden biri Shandy ve Radler. Birbirine çok yakın karışımlar, hatta neredeyse iki isim birbiri yerine kullanılıyor ancak ufak farklılıklar mevcut. Shandy ve Radler nasıl yapılır, hadi bir göz atalım.

Shandy ve Radler Nedir?

Shandy Nedir?

Shandy, bir bira ve limonata karışımıdır. Kökeni 1800’ler İngiltere’sine dayanan Shandy’yi yapmak için genellikle limonata veya limon aromalı gazoz kullanılır.

Radler Nedir?

Shandy’den farklı olarak, bir Radler yaparken limonata dışında da her türlü meyve suyunu kullanabiliriz. Shandy ve Radler farkı da tam olarak buradan doğar. Ancak, genellikle iki terim de birbiri yerine sıkça kullanılır.

Shandy ve Radler Nasıl Yapılır? & Shandy ve Radler TarifiShandy Tarifi: Shandy Nasıl Yapılır?

Shandy için iki alternatifimiz var. Sprite veya 7Up gibi gazozlarla yapılan İngiliz versiyonu, bir de limonata ile yapılan Amerikan varyantı. İkisi için de karışım oranımız bire bir.

Tarifimiz ise oldukça basit:

  • 250 ml lager veya blonde ale bira
  • 250 ml limonata veya limon aromalı gazoz

Karıştırıyoruz, içiyoruz, sıcaklarda keyfimize bakıyoruz.

Bir not: Shandy’yi de Radler’i de genellikle bira gibi, bir bira bardağında ve buzsuz servis ediyoruz.

Radler Tarifi: Radler Nasıl Yapılır?

İş Radler’e geldiğinde, artık konuya biraz daha maceracı yaklaşabiliyoruz. Buyrun size, limonatanın ötesinde iki farklı Radler tarifi.

Greyfurt Radler Tarifi

Shandy ve Radler Nasıl Yapılır? & Shandy ve Radler Tarifi

  • 250 ml lager
  • 200 ml greyfurt suyu
  • 30 ml simple syrup (bir birim şeker ve bir birim suyun kaynatılmasıyla elde edilen şeker şurubu)

Bu reçeteyi de bira bardağında servis edebilir, belki bir dilim de greyfurtla süsleyebiliriz. Greyfurtu çağrıştıran aromalarıyla IPA’leri çok severken, yazın daha hafif bir tercih olarak bu karışımı da severek içeceğimiz bence kesin. (Bu karışımı bir de bir buğday birasıyla veya IPA ile denemeye ne dersiniz?)

Ginger Ale Radler Tarifi

Evet bildiniz, bu sefer de biramıza zencefilli gazoz karıştırıyoruz. Zaten Radler’in en güzel yanı da, aslında yapabileceğiniz en basit karışımlardan biri olması.

Zencefilli gazoza, özellikle İrlanda viskileri ile olan karışımlarla aşinayız. Ancak soğuk bir lager ile de fazlasıyla ferah bir karışım oluyor.

  • 250 ml lager veya blonde ale
  • 250 ml zencefilli gazoz

Bir not: Peki bu karışıma 30 ml kadar da bir İrlanda viskisi eklemeye ne dersiniz? Nasıl oldu bana da haber verin 🙂

Shandy ve Radler, lıkır lıkır soğuk bir şeyler içmek istediğimiz ama aynı zamanda bu içecek düşük alkollü olsun diye de dilediğimiz durumlar için harika bir tercih. Üstelik bir şişe biradan iki kişiye içecek çıkartmak gibi bir kabiliyeti de var. E ne duruyoruz?

blank

Yazar: BERK FİDAN

blank

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız