Bira Yazıları

Varım’lı Bira Kokteyli: Beer Berry Smash

Havalar ısındıkça birbiri ardına yuvarladığımız biralarda da ufak maceralar aramaya başladık. Daha önce Michelada ve Radler gibi birçok bira kokteyli yaptık. Ancak bu sefer, ülkemizdeki ürünlerden birinden yola çıkan bir kokteylden bahsetmek istiyorum. Beer Berry Smash ile Orman Meyveleri Aromalı Varım’ı dönüştürecek, havalı bir yaz kokteyli haline getireceğiz.

Varım’ın aromalı serisini böyle karışımlarda kullanmayı seviyorum. Biraz şekerli bir şeyler içmek istediğimde de güzeller ama, aromaları ve hafif tatlı yapılarıyla şahane kokteyl mixer’ları oluyorlar.

Beer Berry Smash Nasıl Yapılır?

Beer Berry Smash, ferah bir yaz kokteyli. İçindeki tek alkollü içki orman meyveli Varım olduğu için de düşük alkollü. (Votka veya cinle desteklemek olası ve serbest!) Bu da onu harika bir havuz başı içeceği yapıyor.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Berk Fidan (@berk.fi)

 

  • 5-6 adet böğürtlen
  • Birkaç yaprak reyhan
  • 20 ml limon suyu
  • Bir kutu Orman Meyveleri Aromalı Varım

blankBöğürtlenleri, reyhanı ve limon suyunu uzunca bir bardağa koyup bir muddler yardımıyla eziyorum. Muddler’ım yoksa çatal gibi bir objeyle şansımı deneyebilir, malzemeleri bir havanda ezip bardağa ekleyebilir, veya blenderdan geçirip püre olarak kullanabilirim.

Ardından bardağı buz dolduruyorum. Böyle yazlık kokteyllerde büyük marketlerde satılan çakıl taşı gibi ufak ufak buzları kullanmayı seviyorum, çünkü bardağı iyice buz doldurabilmemi sağlıyorlar. Bu sayede kokteylimdeki buzlar kocaman tek bir kütle gibi davranıyor ve hemencecik eriyemiyorlar. Hatta kokteyli yaptıktan sonra bardağın üstüne ekstra buz ekleyerek oluşturduğum yığına garnish’lerimi de iliştirebiliyorum.

Bu karışımın üstünü orman meyveli Varım’la tamamlıyorum ve bir parça reyhan yaprağını da bardağın üstüne iliştiriyorum. Yaz sıcağında buz gibi içeceğim hem meyveli hem biralı kokteylim hazır.

Üstelik kalabalık misafire düşük alkollü ve uygun fiyatlı eğlenceli bir şeyler ikram etme niyetindeysem, karışımı önceden blenderdan geçirerek birçok kişiye hızlıca kokteyl çıkartabilirim. Kadeh başı maliyetimi ise yarım kutu Varım ve birkaç parça böğürtlen seviyesinde tutabilirim.

Bu yazı biralı kokteyllerle geçirecek herkese afiyet olsun!

blank

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız