Bira Yazıları

Birada Şeker Var Mı?

Birada Şeker Var Mı?

blankBira içenlerin hepsinin bir noktada aklına takılan bir soru var: Birada şeker var mı? Evet, birada şeker var. Bira elbette, istisnalar haricinde “tatlı” bir içecek değil ancak tamamen şekersiz olduğunu da söyleyemeyiz. Derim ki şeker konusunda özel bir durumunuz yoksa o kadar da paniğe kapılmayın ve birada ne kadar şeker var bir konuşalım.

Öncelikle çok basit şekilde bira yapımından bahsetmek gerek. Bira yapım sürecinde, malt haline getirilmiş arpa suyla karıştırılır ve bu karışım ısıtılır. Isı, maltın nişastasını parçalar ve onu şekerlere dönüştürür. Sonra mayalar devreye girer, şekeri bir güzel yerler. Bunun karşılığında alkol üretir ve pıtır pıtır karbondioksit salarlar. Biz bu şeker yenme hadisesine eş dost arasında kısaca fermantasyon diyoruz.

Peki, mayşenin içindeki tüm şeker mayalar tarafından tüketilip alkol ve karbondioksite dönüştürülüyor mu? Bazı maya tipleri şekeri çok büyük bir miktarda tüketebilir, ancak çoğunlukla şekerin bir kısmı birada kalır. Zaten istenen lezzet profilini tutturmak için de birazcık şeker kalması istenir. Zira nihai üründe kalan bu şeker, biranın lezzetinde ve tat dengesinde büyük rol oynar.

Fermantasyon ardından bir miktar şeker birada kalır. Ancak bu miktar öyle çok da inanılmaz bir miktar değildir.

Birada Ne Kadar Şeker Var?

blank

Şeker miktarı, biranın stiline ve üretim sürecine bağlıdır. Örneğin, light biralar genellikle daha az şeker içerir, çünkü bu biralar daha az kaloriye sahip olmak üzere üretilir. Öte yandan, bir stout veya porter gibi daha koyu biralar daha fazla şeker içerebilir, çünkü bu biralar genellikle daha dolgun bir tada sahip olacak şekilde üretilir. Ancak bu, koyu renkli biralar hep daha şekerlidir şeklinde de genellenemez.

Gelin biraz da rakamlara bakalım. Ortalama bir bira, litrede yaklaşık olarak 5-10 gram kadar şeker içerir. Ancak bu, biradan biraya değişiklik gösterir. Bazı biraların içinde şeker hiç bulunmazken, bazıları yüzde 10-15 oranında şeker içerebilir. Örneğin, bir pilsner genellikle sıfıra yakın şeker içerirken, bir Belgian Ale veya bir Stout daha çok şeker içerecektir.

Sonuç olarak, biranın içinde şeker vardır, ancak bu miktar genellikle oldukça düşüktür ve biranın türüne göre değişir. Yalnız endişemiz, şekerle ilgili bir hassasiyet değil de kaloriyle ilgiliyse; birayı ve tüm içkileri yine de biraz dikkatli içmek lazım gelir. Zira biranın kalorisi, şekerden ziyade alkol içeriğinden gelir. (İçkilerin kalorileri için buraya bakabilirsiniz.)

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız