Bira Yazıları

Pilsner ve Lager Nedir?

Pilsner ve Lager Nedir?

Pilsner ve Pilsen kelimeleri, birçoğumuz için bira ile özdeş. Pilsen içiyoruz, lager içiyoruz, bir de ale diye bir şey varmış o yeni çıkmış… Gelin Pilsner nedir bir bakalım.

Pilsner Nedir?

blankPilsner, adını Çek şehir Plzen yani Pilsen’den alan bir bira stili. 1842’de Çek Cumhuriyeti’ndeki biraların kalitesinden muzdarip Baveryalı brewer Joseph Groll ilk Pilsner’i demliyor. Ortaya çıkan temiz, altın sarısı ve gevrek bira o günlerden bu yana bizimle kalıyor.

Pilsner, bir lager tipi. Yani her Pilsner bir lager, ancak her lager tabii ki de bir Pilsner değil. Lager biralar, ale’ler ile birlikte iki temel bira kategorisini oluşturuyorlar. Daha düşük sıcaklıkta, bir dip fermantasyon gerçekleştiriyorlar. Böylece ale biralara göre genel olarak daha temiz bir maya profili oluşturuyorlar diyebiliriz. (Lager’in ne olduğundan ve ale biralar ile arasındaki farktan şurada bahsetmiştim.)

Bir Pilsner’den şerbetçiotunun özellikte damakta daha yoğun hissedildiği çivi gibi bir bira olmasını bekliyoruz. Ancak bu şerbetçiotu damakta acılık seviyesinde, bir IPA gibi bizi meyve aromalarına boğacak bir seviyede değil.

Pilsner biraların, Bohemian (Czech), German, European, American gibi alt kategorileriyle de karşılaşmamız muhtemel. Tabii Çek Cumhuriyeti’nden uzaklaşıp Amerika’ya yanaştıkça pirinç ve mısır gibi takviyeler devreye giriyor, şerbetçiotu acılığı gittikçe daha az hissedilir bir hale geliyor.

Pilsen Bira Ne Demek?

Pilsen aslında bir bira stili değil, Pilsner stilinin geldiği şehrin adı. Ancak tabii ki özellikle ülkemizde Efes Pilsen sayesinde, Pilsner kelimesiyle eşdeğer bir biçimde de kullanılıyor. Lakin not etmekte fayda var, Pilsen Efes’in bir ürünü ve aynı üreticinin farklı stillerde farklı farklı lagerleri de piyasada mevcut.

Barda eşe dosta satmalık bir bilginin daha sonuna geldik, ortamlarda gönül rahatlığıyla satabilirsiniz. Şimdi iş, o akşam içeceğiniz birayı seçmeye kaldı. Bir Pilsner mi yoksa başka bir lager mi?

İlginizi Çekebilecek Diğer Yazılarımız